Nieod³±cznym elementem krajobrazu gminy Kamienna Góra, przypominaj±cym o jej historii i dziedzictwie, s± dumnie wznosz±ce siê na tle Gór Sudeckich dwie wie¿e barokowej Bazyliki Mniejszej wraz z zespo³em klasztornym w Krzeszowie. Upiêkszany przez stulecia, w zgodnej ocenie znawców stanowi najwspanialszy monument pocysterski w Europie ¦rodkowej, nosz±c miano "per³y europejskiego baroku".
Zwiedzaj±c krzeszowski obiekt nie sposób równie¿ nie zauwa¿yæ innych, mniejszych kamiennych arcydzie³, nierzadko ledwo wyrastaj±cych z traw, które tak¿e stanowi± wa¿ne i ciekawe dziedzictwo tej ziemi. Mowa o pomnikach ¶redniowiecznego s±downictwa, czyli: prêgierzu, „stole s±dowym” i kamiennych krzy¿ach (zwanych potocznie "pokutnymi").
Gmina jest jedn± z nielicznych w Polsce, na terenie której znajduje siê tak wiele tego typu obiektów. Kamienny "Stó³ S±dowy" w Kochanowie (ok. 8 km od Krzeszowa, niebieski szlak) to ewenement nie tylko w skali kraju, ale i Europy, gdy¿ niewiele podobnych zachowa³o siê do czasów wspó³czesnych. Sk³ada siê on z kamiennego sto³u, wokó³ którego ustawionych jest 8 niewielkich siedzisk. Przed wiekami w³a¶nie przy tym stole, podczas publicznych rozpraw, zapada³y prawomocne wyroki s±dowe. W owych czasach dzia³a³y we wsiach dwa s±dy: wiejski ³awniczy, w którym uczestniczy³ so³tys i siedmiu ³awników, drugi s±d to s±d ko¶cielny. Zgodnie z obowi±zuj±cym prawem, strony mog³y wybraæ s±d rozpatruj±cy ich sprawy. Rozprawy zawsze jednak toczy³y siê publicznie i pod go³ym niebem.
Innymi równie rzadkimi pomnikami ¶redniowiecznego s±downictwa s± prêgierze zwane równie¿ "s³upami hañby". Wystawienie pod prêgierz by³o jedn± z najdotkliwszych kar, gdy¿ poza dotkliw± ch³ost± oznacza³o równie¿ ca³kowit± utratê czci i honoru, wykluczenie ze spo³eczno¶ci, prawa piastowania stanowisk publicznych, noszenia broni, czy odbywania s³u¿by wojskowej.
Prêgierz spe³nia³ bardzo wa¿n± rolê wychowawcz±, dlatego te¿ o prawo jego posiadania ubiega³y siê miasta, wsie a nawet poszczególne maj±tki ziemskie. Do dnia dzisiejszego doskonale zachowa³ siê prêgierz w Krzeszowie. Prawo ¶redniowieczne nak³ada³o na zabójcê równie¿ pokutê osobist±. Mia³ on bowiem obowi±zek wykucia w kamieniu krzy¿a lub postawienia kapliczki. Stawiano je ku przestrodze innym, nie tylko w miejscach gdzie pope³niono zbrodnie, ale tak¿e tam gdzie czêsto pojawia³y siê du¿e grupy ludzi np. w okolicy ko¶cio³ów, przy skrzy¿owaniach wa¿niejszych dróg itp.
Na terenie gminy Kamienna Góra do chwili obecnej zachowa³o siê 8 tego typu krzy¿y kamiennych (Raszów, Szarocin, 2 w Krzeszowie, Krzeszówek, Gorzeszów, Kochanów, Pisarzowice). Do niedawna mo¿na by³o jeszcze podziwiaæ kamiennej krzy¿e w Rêdzinach i Leszczyñcu. Wêdrówka ¶ladem pomników ¶redniowiecznego prawa to wspania³a okazja do poznania pasjonuj±cej historii i dziedzictwa naszego regionu, to podró¿ bardzo emocjonalna, pouczaj±ca, podró¿ ¶ladami ludzkich losów zaklêtych w kamieñ.
Wracaj do poprzedniej strony »